Sizlere Quora dan 10 tavsiye

Sizlere Quora dan 10 tavsiye

Sizlere Quora dan 10 tavsiye

Ben bu sitenin hayranlarındanım; soruların, önerlerin ve her istediğini burada bluabilirsin. Çok sıkı sorulan sorulardan biri : Programlama hayatına girmek istiyorum ne yapmalıyım ? O yüzden kardeşim hemen aklıma arkadaşlarım geldi kendi kendime dedim ki neden ben bu önerleri toplayıp bi paragraf şeklinde yazmayım dedim. İşte bu dünyaya girmek istiyenlere, yeni girenlere Quora dan 10 tavsiye..

Programlamayı öğrenmek çok projeler yaparak; çok kurslara girmekten değil :

En güzel yanıt şudu: ---- Çok kursları izleme dostum; Javayı mı öğrenmek istiyorsun? bi kurs izle, özünü bil, bil ne grekir ne lazım sana sonra java ile bir proje yapmaya başla. Zorlukları ve önüne çıkan engelleri projeyi yaparkan keşf edeceksin dostum, o engelleri kurslarda sana söyleyemezler, ne kadar proje yaparsan o kadar öğrenirsin, bi tek öğrenmezsin ki uzman olursun o sadece özünü öğrendiğin dilinde. Programlama budur, Bize de sadece kurallara uymak gerek.

Çözümü arama, kendin bul :

Programlama dünyasına girerken herkes sana diyeceği şu sözdür : "eğer bu sorunla karşı karşıya gelirsen yapman gereken sadece Stackoverflow yönelmen." Hatta ben bu söze inanyordum, ama Quora dan yei programlamaya başlayanlara "programlama sorunlardır", programlamayı başarmak ne kadar sorunları çözebilmektir. Bir gün bu siteye yönelmek istersen önce programlamayı başarıp bir proje sunarken yönel. Böyle işinin hakkını tamamiyle verirsin.

Programlama sıkıcıdır.. eğer yeni şeylere geçmezsen :

"Bir yazılım dili mi öğremem lazım ? Bir kaçtane mi" Cevaplardan biri : programlam sıkıcıdır dostum, 30 komut bilmek ve aynı komularla uğraşıp durmak sıkıcıdır. Programlamayı güzelleştiren her zaman yeni vardır, sonsuzdur, sana bir haycan verir daha fazla öğrenesin diye, kendini sana aşık ettirir. Sana önerim dostum her zaman yeniyi öğren, durma devam et. C# mi öğrendin? Çok güzel projeler yap, yaptın mı ? Çok güzel başka bir dile geç, kendini bir yere kilitleme.

Bedava programla, hemen parayı peşinden gitme :

Yeni programlamaya girenlerin çoğu şu düşünce sebebiyle giriyorlar "programcılar çok para kazanıyor!" o yüzden bilimi sadece para görüyörlar. Bu büyük yanlıştır. Önce kardeşim öğreneceksin sonra projelerini bedava sunacaksın, bu arada yeni şeyler öğreneceksin, peki neden bedava diye demi ? cevabini söyleceğim, ilk aralar programlaman zayıf olacak ve kimse sana bi projeye 2500 dolar verecek, uzman olman lazım, bu alanda rol almak lazım, senede düşen projeler yapacaksın ancak böyle öğrendim içten söyleye bileceksin, ama parayı feda ediyorsun demi, korkma ilerde kat katını kazanacaksin.

Programlama bir spor gibidir !

Fotbul gibi diye bilirsin, yani şu : oyuna başlamadan önce kuralları bilmelisin, anterman yapmalısın gerekirse yalnız tek başına, ne zaman ben hazırım diyebilirsen o zaman oyununa başlıya blirsin. Programlama da aynıdır, hiç bir şeyin yoksa bir şey yapamazsın, önce bilgisayar ile ilgili bilgi alacaksın nasıl çalışıyor? aynı şey internet için de geçerli, programlamanın özünü bileceksin, uygulayacaksın, projeler sunacaksın, sonra öğrendiklerini yerde uygulayarak kazanacaksın.

İyi bir programcı mısın ? kötü mü ? :

Güzel soru demi, işte de daha güzel bir yanıt : İyi programcıdan kötü programcının arasında fark şudur; birisi ne yaptığını çok iyi biliyor, diğeri ise bilmiyor. Bu iş Taktiktir, planlamadır, iyi planlamalısın projene başlamadan önce işini şansa birakmayacaksın. Böyle kendine güveneceksin, kendine güvenenler her zaman hayatlarında başarmışlardır.İyi programcıdan iyi olmayanı nasıl ayrıta bilirsin ?

Bilimdir kardeşim, genelde programlamaya yeni başlayana sorarsan; hangi programlama dillerini biliyorsun diye, HTML ve CSS ile cevabını verecek, ama programcı ile geliştiricinin arasında ne fark vardır ? Cevabı ikisi de aynıdır .. değil mi diye cevabını verecektir. Yeni programcıyı keşf etmek kolaydan daha kolaydır. Yeni girmen ayıp değil, ama arada bir gerçek programcı gibi davranmalısın, bunu da yapman için programlama ile igili çok şey bilmelisin. Doğru programlama komut, sorun ve algoritmedir, ama bu progrramcı olduğunu göstermez, daha çok şeyler bilmelisin, yazılım dilleri ile ilgili bilgin olmalı, şu dil neye yarar neye kullanılır. Programlamayı sadece komut yazmak ile alma.

Programlamayı uzman okullarda öğrenmek kendi başına öğrenmekten daha iyidir :

Kendi başına öğrenmek daha fazla çaba göstermek ve vakit ister, üstelik sınav yok, öğrenmek zorumlu değil, bu demektir ki sıkılınca bırakacaksın başka dillere geçeceksin, bu seni kayıp ettirecektir. O yüzden en iyisi Okullarda öğrenmek daha avantıclı, elinde sonunda zamanın boşa geçmesin diye, sonunda bi şeyleri öğrendiğini. Kendibaşına öğrenince zorluk çekince başka bi yazılım diline geçmek amacıyla bırakabilirsin, bu da seni zayiflatacaktır.

Programlamayı öğrenmek için program yazmalısın :

Son tavsiye bu paragrafta; program yazmalısın dostum, yeni olabilirsin tamam ama zaman geldi artka programını yaz. programlamaya başla, yukardaki tavsiyeleri tek tek oku iyice anla, bilgisayarını al başla kendi dünyanın kralı sen ol.

Bilgisayar gibi düşünmeyi öğren :

Burada gerizekali ol demiyorum çünkü bilgisayarlar gerizekalıdır sadece mantığı (bilgisayar mantığı) ve verilen emri yaprlar. Ama biz öyle miyiz? istediğimizi yaparız istemediğimizi yapmayız. O yüzden bilgisayar gibi düşünmen lazım, mesela şu komut :

{
int x;
x=x+1;
}
Bizim mantıkta (matamatik mantığı) bu imkansız; ama bilgisayarda şunu demek istiyor : (x sayısına bir arttır!) işte bu sebeble bilgisayar gibi düşünmen lazım sen bilgisayar ol, sen komut ol.