Hackerin ve güvenlik risklerinin mantığı

Hackerin ve güvenlik risklerinin mantığı

Hackerin ve güvenlik risklerinin mantığı

Bu günkü konumuzda hacek ve güvenlik risklerin mantığını sizlere yazacağım. Hangimiz bi zamanlar hacker olmanın yollarını aramadık, derisler vb. Hepimiz biliyoruz ki internette bazı uygulamalr hacker uygulamaları diye tanıtılıyor, mesela face emaili veya yaho emaili hacklamak programı diye.

Yazılım diilleri ve o dillere özel tasarlanmış programlar bunlar sadece araçlar her gün daha da gelişiyorlar daha da yenileri ortaya çıkıyor. Şöyle diyelim Java dilini öğrenmek iyidir ama, kim bilir belki de Java diye bir şey kalmayacak, ve java dilini öğrenmek için harcadığımız zamanın kat katını harcayacağız java dilinin yerine gelen dili öğrenemek için öyle değil mi?. Demek ki araçları öğrenme, programlamanın mantığının, esasını öğren. İş sahiplerikim daha çok programlama dillerini bilene veriyorlar; o yüzden bir tek dili öğrenip geçme, mantığını öğren, o mantık diğer dilleri öğrenmek için çok kolaylık sağlayacaktır. çok çalış çok öğren ki her şeyden bi şeyler bil diye, esas esastır her zaman.

Öncelikle Hackerin basit bir tanımını bilelim. :

Hack: Bulunmak istenmiyen yerde, istenmiyen bilgileri elde etmektir. Böyle yere nasıl ulaşırlar ? mesela bir web programcı, bir web tasarladı, bu sitede bazı önemli bilgiler var (banka hesap nu. gibi) site tasarlar iken; mutlaka komutlarda, programlamada bir açığı olacaktır, bu açıkları hackerler bulup, kullanırlar, böylece hep onlar kazanır iken sen kaybedersin

Mantık çok geniş bir dünyadır, gerçeklerden oluşurdur, uzun lafın kısası; aklımız kabul edecek bilgilerdir. Programlama dünyasında ve güvenlik sistemlerde de mantığı kullanırız. Hackerlere için önce açığı bulup, başlarlar. Güvenlik sistemler için aynı şekilde açığı bulup programlama ile kapatmak zorundalar. Her şey mantıktır, yazılım mantığı, bazılarımıza veya bu dünyaya hiç girmeyenler kabul edemiyecekler ama programcılar bu mantığa yörürler o yüzden de farklı denir onlara.

Sistemler her zaman açıkları olur, ama iş orda değil iş açıkları bulmaktadır. Tamamen güvenli bir site, program, hesap veya sistemin kendisi diye bir şey yoktur. Bunu iyice bilelim. İnsanların çoğo Hackerlerin giremiceği bir yer yoltur; açığı bulmadan kimse bir yere giremez; gerçek hackerler açığı bulanlardır, odan sonrası daha kolaydır. Programlama dünyasında açığı olmayan hiç bir şey yoktur onu da bilelim. Bazı programlar, işte güvenlik programları veye VPN gibi açığı bulmayı zorlaştırır, biraz kapamaya çalışır da diye biliriz.

Kısacası sevgili dostum, internette bulunan hacker uygulamaları hepsi yalan diye biliriz. Çünkü mantığı yoktur. Kendisinde bulunan mantık sınırlıdır. Teknoloji ve programlama her gün de ileriye taşınmakta, mantığın her gün daha da gelişmesi lazım. Şu program nasıl çalışır, şu araç nasıl virusların işini zorlaştırır gibi. Mantık esastır, esası olan ve esasını geliştiren her zaman kazanacaktır.